Zrobiliśmy już pierwsze spojrzenie na składany smartfon Galaxy Z Flip 3, a nawet porównaliśmy go z Galaxy Z Fold 3. Czas minął: wydaje się, że teraz musimy postawić kropkę nad i, przyglądając się szczegółowo wszystkim cechom "flipu". W tej recenzji nie tylko podzielimy się tym, czym jest Galaxy Z Flip 3, ale także opowiemy o naszych wrażeniach.
Specyfikacja Samsung Galaxy Z Flip 3
- - Wymiary: 86,4×72,2×15,9 mm (zamknięty) / 166×72,2×6,9 mm (otwarty), 183 g
- - Wyświetlacz: 6,7", 2640×1080, Dynamic AMOLED 2X, 120Hz (główny) / 1,9", 260×512, Super AMOLED 2X (zewnętrzny)
- - Procesor: 8-rdzeniowy Qualcomm Snapdragon 888, 2,84GHz, Adreno 660 Aparat: 12MP, f/2.2 (ultraszerokokątny) + 12MP, f/1.8 (główny) + 10MP, f/2.4 (przód)
- - Pamięć: 8 GB RAM, 128/256 GB ROM
- - Bateria: 3300 mAh z bezprzewodowym ładowaniem
- - OS: Android 11, One UI 3
- - Łączność: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS, LTE, 5G, eSIM, NFC
- - Kolor: beżowy, czarny, lawendowy, zielony
Opakowanie i wygląd
Samsung Galaxy Z Flip 3 oferowany jest w niewielkim pudełku - zestaw jest skąpy. W zestawie jest tylko smartfon, czarny kabel USB Type-C do USB Type-C oraz spinacz do papieru, który służy do wyjmowania tacki.
Urządzenie dostępne jest w kilku wariantach kolorystycznych: czarnym, beżowym, lawendowym i zielonym. Dodatkowo na stronie Samsunga można go zamówić w ekskluzywnych kolorach - białym, szarym i różowym. Przy okazji, 20 października firma ujawniła Galaxy Z Flip 3 Bespoke Edition. Wyróżnikiem tego modelu jest możliwość dostosowania kolorystyki urządzenia do własnych upodobań. Jeśli użytkownikowi nie podoba się wybrana wcześniej kombinacja kolorów, istnieje możliwość wysłania zakupu do ponownego zaprojektowania. Natomiast Samsung Australia nawiązał również współpracę z Dr Denim, aby wprowadzić do sprzedaży model Z Flip Pocket Denim ze specjalną kieszonką na Galaxy Z Flip 3.
Projekt
Galaxy Z Flip 3 nie tylko ładnie i stylowo wygląda. Co ważne, jest on bardzo kompaktowy i smukły, dzięki czemu wygodnie mieści się w małej kieszeni lub torebce. Jego wymiary to 166×72,2×6,9 mm w stanie otwartym oraz 86,4×72,2×15,9 mm w stanie zamkniętym. Waga wynosi 183 gramy. Wizualnie Galaxy Z Flip 3 jest bardzo podobny do poprzedniej generacji. Patrząc na aparaty, od razu widać różnicę w stosunku do Galaxy Z Flip (nie było modelu z numerem 2). Jednostka główna jest znacznie większa, większy jest też ekran dodatkowy. Tylna strona pokryta jest szkłem Corning Gorilla Glass Victus - jest ono dwukrotnie lepiej chronione przed zarysowaniami niż Gorilla Glass 6. Powłoka, nawiasem mówiąc, jest odporna na tłuszcz, więc wszelkie odciski palców czy zabrudzenia są łatwo wymazywane. Szkło może jednak sprawić, że urządzenie będzie również odczuwalnie śliskie. Soczewki jednostki aparatu głównego również chroni szkło Gorilla Glass DX, które obiecuje lepsze przewodzenie światła niż jego odpowiedniki. Boczna ramka wykonana jest z Armor Aluminum, czyli aluminium, które jest o 10 procent mocniejsze od poprzednich modeli. Samsung twierdzi, że obudowa jest tu najmocniejsza ze wszystkich smartfonów, więc wręcz namawiają, by nie martwić się o urządzenie w razie upadku. Rzeczywiście, nacisk na "przeżywalność" w tej generacji jest zauważalny. Ten sam zawias ma odnowioną konstrukcję, szczeliny są odtąd zamykane przez uszczelkę, a włókna mechanizmu czyszczącego są krótsze.
A wraz z Galaxy Z Fold 3, nowy Z Flip 3 jest również jednym z pierwszych składanych urządzeń, które są wodoodporne w standardzie IPX8. Dzięki temu możliwe jest nurkowanie na głębokość do 1,5 metra przez pół godziny. Na prawej krawędzi znajduje się przycisk zasilania z wbudowanym skanerem linii papilarnych. Działa szybko, nie można narzekać. Możliwe jest jednak korzystanie z funkcji rozpoznawania twarzy. Nieco wyżej znajduje się przycisk regulacji głośności. Na lewej krawędzi znajduje się slot na karty nanoSIM. Niestety, nie przewidziano instalacji kart microSD. Nie ma też gniazda mini-jack 3,5 mm dla słuchawek. Ale oprócz jednoczesnej obsługi instalacji fizycznej karty SIM dostępny jest jeszcze jeden eSIM. Na dole znajduje się złącze USB Type-C 3.1, głośnik stereo z obsługą Dolby Atmos i mikrofonami, a na górze dodatkowy mikrofon. Głośniki stereo brzmią bardzo dobrze: dźwięk może nie osiąga poziomu nowych iPhone'ów, ale jest bogaty, głośny i przestrzenny. Wyświetlacz Z przodu, u góry znajduje się wycięcie na aparat. Wskaźnik powiadomień został umieszczony na tylnej stronie obok ekranu pomocniczego. Główny wyświetlacz jest w porządku. Tutaj zainstalowano ultracienkie, elastyczne szkło UTG, otrzymując nową folię ochronną z błyszczącą powłoką. Folia jest o 80% bardziej odporna na zużycie niż w poprzednich generacjach. Ale nie da się go usunąć. Zauważalne rysy nie pojawiają się z czasem - nawet ręczna próba uszkodzenia powierzchni ekranu głównego tym samym paznokciem nie prowadzi do negatywnych konsekwencji. Jest oczywiście fałda na zgięciu. Nie ma, niestety, sposobu na pozbycie się go. Nie jest to problem, bo zazwyczaj nie zauważa się tego, a po jakimś czasie w ogóle się o tym zapomina.
Wyświetlacz
Główny ekran Galaxy Z Flip 3 wykonany jest w technologii Dynamic AMOLED 2X. Ma on przekątną 6,7 cala, rozdzielczość 2640×1080, zagęszczenie pikseli 426 ppi, deklarowaną jasność szczytową 1200 nitów, a także wsparcie dla HDR10+ i częstotliwość odświeżania 120 Hz. Patrząc tylko na te liczby, można by pomyśleć, że ich połączenie z pewnością podpowiada, że jest to bardzo dobry ekran. W praktyce jest tak. Wyświetlacz jest bardzo jasny, można go bezpiecznie używać w słońcu. Obraz jest dość nasycony i przyjemny. Oddanie kolorów nie zmienia się nawet przy szerokim kącie. W ustawieniach znajduje się wiele przydatnych opcji pozwalających na dostosowanie ustawień ekranu. Dostępne są tryby "Kolory naturalne" i "Kolory nasycone". Jest też tryb, który zmniejsza poziom niebieskiego i sprawia, że odcienie są cieplejsze. Opcjonalny wyświetlacz Super AMOLED 2X ma rozdzielczość 260×512 przy przekątnej 1,9" i zagęszczenie pikseli na poziomie 302 ppi. Znaczenie jego roli w ramach koncepcji urządzenia zostało znacznie wzmocnione. W porównaniu do poprzedniej generacji przekątna wzrosła z 1,1", co zwiększyło możliwości ekranu. Można tu na przykład umieścić własną tapetę i dostosować styl zegarka. Ponadto, dzięki temu, że wyświetlacz ten obsługuje funkcję Always On Display i częstotliwość odświeżania 120 Hz, możesz używać gestów do nawigacji między widżetami, ustawieniami i powiadomieniami. Przy okazji, jeśli dotkniesz "push" na podekranie, a następnie otworzysz smartfon, możesz natychmiast odpowiedzieć na niego. Ale powiadomienia nie są jedyne. Tak samo przychodzące połączenia telefoniczne można odebrać natychmiast, bez otwierania urządzenia. Również dzięki temu ekranowi istnieje możliwość bezpiecznego wykorzystania go jako wizjera do selfies - to chyba główna przydatna cecha, bo przedni panel nie jest tu zbyt dobry (ale do tego przejdziemy później). W zasadzie wcześniej było to technicznie możliwe, ale tym razem można przynajmniej coś rozważyć.
Sprawdź także: Nadchodzące premiery smartfonów: przyszłe smartfony z 2022 roku
Sprzęt i oprogramowanie
Samsung Galaxy Z Flip 3 działa w oparciu o ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 888 taktowany zegarem 2,84GHz. Układ wykonany jest w technologii procesowej 5nm. Jako akcelerator graficzny działa Adreno 660. Do dyspozycji jest 8 GB pamięci RAM LPDDR5 oraz 128 GB lub 256 GB pamięci masowej UFS 3.1. Na wydajność nie można narzekać, bo żelazo jest dobre. W testach syntetycznych ma wysokie wskaźniki.
Urządzenie dosłownie "śmiga" nie tylko podczas korzystania z portali społecznościowych i zwykłych programów, ale także podczas pracy z wymagającymi grami, obciążonymi wysoką grafiką. Ciepło można odczuć, ale jest ono nieznaczne. Szkoda nie wspomnieć o zaletach ekranu głównego, które są możliwe dzięki konstrukcji i cechom oprogramowania. Zintegrowany zawias jest ciaśniejszy, więc pozwala na ustalenie pozycji wyświetlacza pod dowolnym kątem. Dlatego możliwe jest np. postawienie urządzenia na stole i oglądanie filmów na górnej połowie ekranu lub komunikowanie się z kimś poprzez wideorozmowę. Tu z pomocą przychodzi One UI 3, oparty na systemie Android 11. Jest zwinny i stabilny. Wraz z nim wspomnianą funkcję wspiera dla wygody tryb Flex. Na spodzie urządzenia dodaje panel sterowania. Zawiera szereg narzędzi: otwieranie ustawień, regulację jasności i głośności, tworzenie zrzutów ekranu.
Ponadto powłoka pozwala na interakcję z wieloma aplikacjami w tym samym czasie. Pomaga w tym na przykład tryb wielu okien. Obecnie prawie połowa ze 100 najlepszych aplikacji jest zoptymalizowana pod format Galaxy Z Flip 3. Należą do nich komunikatory, sieci społecznościowe, serwisy streamingowe i aplikacje biurowe. Niektórzy mogą być zawiedzeni, że model ten nie obsługuje autorskiego rysika S Pen. Nie ma jednak sensu wspierać go w praktyce, bo urządzenie i tak jest dość kompaktowe. Tę historię zostawmy dla Galaxy Z Fold 3.
Jest tu między innymi Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1 ze wsparciem dla LDAC i aptX Adaptive oraz GPS. Dostępne są systemy GLONASS, Beidou, Galileo i QZSS. Galaxy Z Flip 3 posiada również wsparcie dla sieci piątej generacji oraz chip NFC do płatności zbliżeniowych.
Aparaty fotograficzne
Zestaw obiektywów aparatu głównego Samsunga Galaxy Z Flip 3 jest dość prosty. To dwa sensory o rozdzielczości 12MP każdy. Pierwszy z nich jest szerokokątny z przysłoną f/1.8, ekwiwalentem ogniskowej 27mm, wielkością obiektywu 1/2.55", rozmiarem piksela 1.4µm, fazowym autofokusem i wsparciem dla optycznej stabilizacji. Drugi sensor to ultraszerokokątny z przysłoną f/2.2, kątem widzenia 123 stopni i rozmiarem piksela 1.12µm. Byłoby miło, gdyby urządzenie zostało uzupełnione o teleobiektyw, ale trzeba się pogodzić z jego brakiem. Z tego powodu zoom jest tu cyfrowy - maksymalnie 10x. Nie ma co robić sobie nadziei na wysokiej jakości obraz przy powiększaniu. W dzień aparat robi normalne zdjęcia. Owszem, okazują się soczyste i szczegółowe, ale wciąż daleko im do poziomu flagowców. Mimo to ultrashiric stara się zachować odwzorowanie kolorów identyczne jak w przypadku głównego aparatu. Nie pozostawia oczywistych zniekształceń wokół krawędzi. Oba obiektywy starają się radzić sobie z nadmiernym oświetleniem, odczuwalna jest duża równowaga.
Czas pracy na baterii
Samsung Galaxy Z Flip 3 otrzymał dwa akumulatory o łącznej pojemności 3300 mAh. Liczba ta może wydawać się dość skromna. Nie tylko dlatego, że jest to flagowiec, należy go za takiego uważać. Przede wszystkim urządzenie zebrało szereg topowych układów pod względem sprzętowym i wyświetlacza. Zwiększenie pojemności mogło zostać uniemożliwione przez osobliwość konstrukcyjną producenta. Mimo to Samsung pewnie twierdzi, że bateria jest w stanie zapewnić długi czas pracy na baterii, dostosowując zużycie energii do nawyków użytkownika. Ale i tak nie spodziewaj się kilku dni działania bez ładowania. Czas pracy na baterii Samsunga Galaxy Z Flip 3 od rana do wieczora to realistyczny poziom, nie więcej. Jeśli obciążymy smartfon nieprzerwaną grą, wytrzyma on nie więcej niż pięć godzin, a przy ciągłym oglądaniu filmów - nie więcej niż osiem godzin. Galaxy Z Flip 3 został wyposażony we wsparcie dla odwrotnego ładowania bezprzewodowego PowerShare o mocy 4,5W. Jest też ładowanie bezprzewodowe o mocy 10W i szybkie ładowanie o mocy zaledwie 15W. Dla porównania, ten sam Galaxy Z Fold 3 ma już 25W przy pojemności baterii 4,400mAh. Szybkość ładowania zwykle przekracza 1,5 godziny.
0 Komentarze